Šta podrazumeva čišćenje od parazita?
Čišćenje od parazita za kućne ljubimce je veoma važno. Ukoliko imate ljubimca, važno je znati da je čišćenje od parazita veoma bitna stavka u brizi o životinjama. Paraziti mogu da izazovu niz problema, od iritacije kože, do ozbiljnih bolesti, pa čak i uginuća životinje. Neki paraziti se takođe mogu preneti i na ljude. Zato je veoma važno informisati se o parazitskim oboljenjima i redovno svog ljubimca štititi i čistiti od svih vrsta parazita i preuzeti sve preventivne mere kako bi se bolest sprečila. Paraziti mogu biti spoljni i unutrašnji.
Spoljni su:
- Krpelji
- Buve
- Šugarac
- Vaši
- Parazit demodikoze
Unutrašnji paraziti su:
- Oble gliste
- Pantljičare
- Srčani crv
Spoljni paraziti se tretiraju raznim praškovima, rastvorima i ampulama, a unutrašnji tabletama i pastama. Svi ovi preparati mogu se kupiti u veterinarskim apotekama i ambulantama, a pre upotrebe bilo kog preparata obavezno se konsultujte sa vašim veterinarom. Preporučuje se da se prvo čišćenje štenaca i mačića od parazita i vakcinacija uradi već sa otprilike šest nedelja starosti. Čišćenje od parazita je obavezno uraditi pre vakcinacije. U tom uzrastu čiste se od unutrašnjih parazita, kao što su gliste i pantljičare.
Najčešća oboljenja koja izazivaju paraziti
- Demodikoza – izaziva je parazit koji je redovno nalazi na koži, ali se bolest ispoljava u slučaju da se količina tog parazita drastično poveća ili imunitet životinje drastično opadne. Nastanak ove bolesti mogu podstaći loša ishrana, hormonski poremećaji, pa i stres (izbacivanje životinje na ulicu, selidba, okot, neke traume). Odlikuje se gubitkom dlake, ali bez izraženog svraba. Lečenje ovog oboljenja je dugotrajno i mora biti pod kontrolom veterinara.
- Alergijski dermatitis – iritacija kože izazvana buvama. Prepoznaćete je po opadanju dlake od učestalog češanja, najčešće u predelu korena repa, šapama, stomaku.
- Šuga – izaziva je parazit šugarac, prenosi se direktnim kontaktom sa drugom obolelom životinjomi, ili indirektno preko predmeta koji je bio u kontaktu sa obolelom životinjom. Javlja se najčešće u lošim higjenskim uslovima.Prvi znaci koji ukazuju na šugu su: crvenilo, osip i svrab, gubitak dlake, čirevi i lezije,ljuskava koža. U teškim slučajevima šuga može uzrokovati i gubitka vida i sluha,gubitak apetita i telesne težine. Može se javiti na jednom mestu na telu ili više manjih mesta, ili zahvatiti celo telo. Veoma važno je da znate da se šuga može preneti i sa obolelog psa ili mačke na čoveka i zato je veoma važno da prepoznate simptome šuge kod ljubimca i da ga na vreme odvete kod veterinara kako bi se započelo lečenje.
- Crevni paraziti – oble gliste i pantljičare mogu dovesti do ozbiljnih stanja ljubimca zbog velike iritacije creva, koja dovodi i do bakterijskih i virusnih infekcija, zatim do lošeg usvajanja hranljivih materija, opšteg lošeg zdravstvenog stanja, čak i smrti.
- Piroplazmoza ili babezioza pasa – je veoma teško oboljenje izazvano parazitima koji pripadaju Protozoama, a prenose ih krpelji. Ovi paraziti uništavaju crvena krvna zrnca – eritrocite. U početku se javlja visoka temperatura koju prati malaksalost i bezvoljnost psa. Kasnije se javlja anemija, žutica i pojava krvi u mokraći.
- Bolest srčanog crva ili dirofilariaza – predstavlja ozbiljno i potencijalno fatalno oboljenje koje pogađa pse i mačke. Uzročnik je krvni parazit koji se prenosi ujedom zaraženog komarca koji prenosi larve crva. Kada uđu u telo domaćina larve sazrevaju u odrasle crve koji mogu da narastu i do 12 inča dužine i žive u srcu, plućima i krvnim sudovima zaražene životinje. Simptomi bolesti su različiti, zavisno od težine infekcije. U blagim slučajevima, možda uopšte nema simptoma. Međutim, kako infekcija napreduje, javlja se kašalj, otežano disanje, umor, gubitak težine i otečen abdomen. U teškim slučajevima, srčani crv može dovesti do srčanog zastoja i smrti.
Lečenje bolesti srčanog crva može biti skupo i komplikovano. Prvi korak je potvrđivanje dijagnoze kroz analize krvi i snimanja. Kada se postavi dijagnoza, lečenje može da podrazumeva lekove za ubijanje odraslih crva, kao i antibiotike za lečenje sekundarnih infekcija. U nekim slučajevima, operacija može biti neophodna da bi se crvi uklonili iz srca i pluća. Prevencija je ključna kada je u pitanju srčani crv. To se može postići redovnom upotrebom preventivnih lekova koje propisuje veterinar.